بسم الله الرحمن الرحیم

ماه مبارک رمضان ماه بندگی و عبادت و ماه بهار قرآن است. ماهی است که بنابر فرموده نبی اکرم صلی الله علیه و آله وسلم درآن به میهمانی خداوند دعوت شده ایم. 

بر هر انسان عاقلی است که فرصتهای بی نظیر این ماه را غنیمت شمرد و برای سفر دشوار و طولانی آخرتش توشه برگیرد.

بسیاری از اعمالی که دراین ماه موردسفارش معصومین علیهم السلام است ، درعین داشتن ثواب فوق العاده مشقتتی ندارد و وقت چندانی نمی گیرد.

مثلا ثواب تلاوت هر آیه قرآن در این ماه برابر یک ختم قرآن است و یا خواندن سوره قدر در هنگام سحری و افطار فضیلت بسیار دارد.

رسیدگی به فقرا و کسانی که سفره افطارشان خالی است باید مورد توجه قرارگیرد. توبه به درگاه خداوند و مناجات با او به خصوص در هنگام سحر امری است مغتنم که مورد تاکید روایات است .

بالاترین و پرفضیلت ترین عمل این ماه عزیز بنابر فرمایش رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ورع از محرمات الهی است . همین که انسان همت کند تا در این ماه گرد هیچ گناه و معصیتی نگردد بالاترین عمل این ماه است .

مبادا روزه داری خویش و تلاوت قرآن و دعا و نمازهای مستحبی خود را با یک دروغ ، غیبت ، تهمت ، نگاه به نامحرم ، گوش دادن صداهای حرام ، معامله ربوی و ترک واجبات ضایع کنیم .

در این ماه دعا برای حوایج خود و سایر مومنین و در راس همه حوایج ، دعا برای فرج امام عصر علیه السلام مورد غفلتمان قرار نگیرد.