25 گنج بزرگ دنیا در کلام امام صادق علیه السلام 

گنج ششم : ( طَلَبتُ حَلاوَه العِبادَه ) بعضی می گویند چکار کنیم تا عبادت را دوست داشته باشیم . عاشق عبادت باشیم . به فرزندم می گویم نماز بخوان ، می گوید خوب می خوانم ، عاشق عبادت نیست . چرا ؟ یکی دیگر می گوید بچه ام گاهی نماز می خواند و گاهی نمی خواند . چه کار باید بکنم ؟ علت آن ، این است که شیرینی عبادت را هنوز نچشیده اند . حالا چکار کنیم که شیرینی عبادت را بچشیم . ( فَوَجَدتُها فی تَرکِ المَعصیَه ) امام صادق علیه السلام می فرماید : « این یک گنج است . اگر می خواهی عبادتِ خدا را دوست داشته باشی راهش ترک بر معصیت است . گناه را کنار بگذار . آن وقت ببین چه طور عاشق عبادت خدا می شوی . اگر شیرینی عبادت از تو گرفته شده است به جهت گناه و معصیت است . گناه را از زندگی خود دور کن ببین چه اتفاقی می افتد .

گنج هفتم : (طَلَبتُ الرِقَّه القَلب ) بعضی می گویند قلب ما رقیق نیست ، اشک ما بیرون نمی آید . چکار کنم ؟ امام صادق علیه السلام می فرماید : ( فَوَجَدتُها فی الجوعِ وَالعَطَش ) راهش این است که یک مدت به خودت گرسنگی و تشنگی بده . مثلا روزه بگیر . دیدی از روز دهم ماه رمضان به بعد ، انسان چه حالی دارد . احساس می کند که قلبش رقیق شده است . این را همیشه در وجود خودمان حفظ می کنیم .

گنج هشتم : ( طَلَبتُ نورَ القَلب ) دلم می خواهد فکری نورانی داشته باشم .. فکر نورانی چیست ؟ اول فکر تاریک را بشناس . آنهایی که هرچه برایشان آیه و روایت بخوانیم و موعظه کنیم و هر چه قدر پند و اندرز و نصیحت کنیم ، هیچ فایده ای برایشان نداشته باشد فکر تاریک دارند .( نرود میخ آهنی در سنگ ) دلم می خواهد وقتی آیه ای از قرآن می خوانم تغییر کنم . مثل ابوذر غفاری ، به او گفتند چه قدر آیه و حدیث حفظ هستی که آدم خوبی هستی ؟ گفت : « من یک حدیث بیشتر نفهمیدم همان یک حدیث را در زندگی خود ادامه دادم . پیغمبر اکرم (ص) فرمود : ( قولوا لا اِله إلا الله تُفلِحوا ) بگویید لا اله الا الله تا رستگار شوید . من این لا اله الا الله را فهمیدم یعنی هیچ خدایی در این عالم جز الله نیست . من این را فهمیدم که هیچ کس در این دنیا غیر از خدا نمی تواند اثر بگذارد . رفتم دمِ خدا را دیدم همین یک کلمه را من فهمیدم . حالا چکار کنم که فکری نورانی داشته باشم . ( فَوَجَدتُهُ فی التَفَکُرِ والبُکاء ) بسیار فکر کنید و گریه کنید قلبتان نورانی می شود .

گنج نهم : ( طَلَبتُ الجَواز عَلی الصِراط ) فردای قیامت همه باید از پل صراط بگذریم . آخرین مرحله همین پل صراط است که هرکس از آن بگذرد ، دیگر گذشته است . و بدانید هر کسی نمی تواند از این پل بگذرد مگر این که جواز عبور داشته باشد . چکار کنم ؟ ( فَوَجَدتُهُ فی الصَدَقَه ) امام صادق علیه السلام می فرماید : صدقه بدهید این صدقه ها جمع می شود و جواز می شود برای عبور از پل صراط .

گنج دهم : ( طَلَبتُ نورُ الوَجه ) دلم می خواهد چهره ای نورانی داشته باشم . بعضی سیاه پوست هستند اما یک نوری زیبا دارند . ( فَوَجَدتُهُ فی صَلوه اللیل ) امام صادق علیه السلام می فرماید : نماز شب بخوان . خدا چهره ی تو را نورانی می کند . نورانیت معنوی .

گنج یازدهم : ( طَلَبتَ فَضلَ الجهاد ) شما می دانید بالاترین ثوابی که خدا می دهد این است که داری در راه خدا شمشیر می زنی . هر عملی را هم که می خواهند بگوید ثواب زیادی دارد ، می گویند ثواب جهاد در راه خدا را دارد . واقعا مشکل است آدم باید جان خود را کف دست بگذارد ممکن است زخمی و اسیر یا شهید بشود . لذا بالاترین ثواب را خداوند به مجاهدین می دهد .

خوب در زمان غیبت امام زمان علیه السلام جهاد ابتدایی که حرام است . إذن خودِ امام زمان علیه السلام باید باشد . پس این باب جهاد درش بسته است . امام صادق علیه السلام می فرماید : « اگر می خواهی همان ثوابی که به مجاهدین در راه خدا می دهند به تو عطا کنند ( فَوَجَدتُهُ فی الکَسبِ للعیال ) به دنبال کاسبی و یک لقمه حلال برای زن و فرزند باشید . خدا ثواب مجاهد در راه خدا را در نامه عمل تو می نویسد .

گنج دوازدهم ( طَلَبتُ حُبُ الله عَزَّوجل ) همه می دانیم اگر محبت خدا وارد این دل شد . محبت غیر خدا خود به خود از دل خارج می شود و هرکس خدا را دوست داشته باشد ، بهترین گنج های این عالم را دارد . من چکار کنم که هر لحظه و هر ساعت خدا را بیشتر دوست داشته باشم ؟ ( فَوَجَدتُهُ فی بُغضِ اهلِ المَعاصی ) امام صادق علیه السلام می فرماید : « اگر می خواهی خدا را دوست داشته باشی ، اهل معصیت و اهل گناه را دوست نداشته باش . نباش مانند کسی که می گوید : « من با مومن هم دوستی دارم و نشست و برخاست می کنم با لات و بی نماز هم دوستی می کنم . آدم خودش باید سالم باشد . » این حرف ها را کنار بگذار . دور اهل معصیت را خط قرمز بکش آن وقت ببین خدا چه چیزی را به تو می دهد . خداوند اولین چیزی که به تو عنایت می کند محبت خودش است .

گنج سیزدهم : ( طَلَبتُ الرئاسه ) بعضی می گویند چکار کنیم وقتی حرفی را به کسی می زنیم حرفمان رد خور نداشته باشد ؟ این معنی واقعی ریاست است . ریاست بر دلها . اگر به کسی گفتی به فلانی کمک کن ، نه نگوید . وقتی رفتی بین دو نفر که دارند دعوا می کنند به یکی گفتی کوتاه بیا ، حرف تو را بشنود و قبول کند . خوب این کار ها ریاست می خواهد . آدم باید رئیس باشد تا حرفش را قبول کنند . چکار کنم به این نقطه برسم ؟ این خودش یک گنج است . واقعا کسانی که صاحب نفوذ هستند و بین مردم اعتبار دارند کم هستند . چکار کنم من هم جزو این آدم ها باشم . امام صادق علیه السلام می فرماید : ( فَوَجَدتُها فی النَصیحَه لِعِبادِ الله ) خیر خواه بندگان خدا باش ، دلسوز بندگان خدا باش ، ولو کاری هم برایشان نکنی ، همین که بدانند تو واقعا دلسوز آنها هستی ، تا می گویند فلانی همچون تقاضایی کرده است بگویند چشم و حرفتان را زمین نمی گذارند .

گنج چهاردهم : ( طَلَبتُ فِراغَ القَلب ) امروزه این خیلی مشتری دارد . می گوید چکار کنم که فکرم آسوده باشد این همه فکر و مشغله سراغ آدم نیاید ؟ ( فَوَجَدتُهُ قِلَّه المال ) مال و اموالت را کم کن . زیاد دور خود را شلوغ نکن تا راحت بخوابی . به اندازه ی کفاف داشته باش همین که دست خود را پیش دیگران دیگران دراز نکنی کافیست .

گنج پانزدهم : ( طَلَبتُ عَزائِمَ الاُمور ) دلم می خواهد کارهای بزرگ انجام بدهم. کارهایی جهانی که دنیا را متحول کند . می خواهی این کارها را بکنی ( فَوَجَدتُها فی الصَبر ) امام صادق علیه السلام می فرماید : « صبر کن » خودِ امام صادق علیه السلام که رئیس مذهب تشیع شد به خاطر صبر بود . آن قدر صبر کرد و طلبه و دانشجو پرورش داد که الان شیعه دنیا را دارد می گیرد .

ادامه نوشته در پست های بعدی ان شاء الله ارسال خواهد شد ...