25 گنج بزرگ دنیا در کلام امام صادق علیه السلام 

گنج اول : ( طَلَبتُ الجَنَه ) همه ما دوست داریم وارد بهشت شویم . خیلی از راهها را نیز به ما گفته اند . امام صادق علیه السلام فرمودند : « اگر می خواهید آدرس بهشت را به شما بدهم . من آن را پیدا کردم . ( فَوَجَدتُها فی السَخا ) در دست و دلبازی و سخاوتمندی .

ما در تاریخ خواندیم حتی افرادی که که مسلمان نبودند ، کافر بودند حتی کافر حربی ، که قصد جان پیغمبر کرده بودند ، اما به دلیل این که یک عمر دست سخاوت داشتند خداوند تبارک و تعالی ، عاقبت آن ها را ختم به خیر کرده است . کاری کرد که آنها مسلمان شوند و عاقبت به خیر از دنیا بروند .

پس نتیجه دست و دلبازی بهشت است حالا هر مکتب و دین و آیینی که داشته باشی، اما سخاوت داشته باشی ، عاقبت خداوند توفیق راهیابی به مکتب اهل بیت و دین اسلام را روزی خواهد کرد .

گنج دوم : ( طَلَبتُ العافیَه ) بعضی دلشان می خواهد عافیت داشته باشند و می آیند سؤال می کنند چه کار کنیم که عافیت داشته باشیم ؟ عافیت یعنی چه ؟ یعنی معاف شویم . معاف از چه چیزی ؟ معاف از بیمارستان ، زندان ، دادگاه ، پاسگاه ، چک برگشتی و کاسبی های انچنانی و ان دردسرهایی که مردم دارند دوست دارنم نداشته باشم . ( فَوَجَدتُها فی العُزلَه ) امام صادق علیه السلام می فرماید : « اگر به دنبال عافیت هستی پس آن را در گوشه گیری (مثبت و سازنده) یافتم » مخصوصا دوره ی اخرالزمان که فتنه ها بسیار می شود و هرکس بسیار و بیهوده از خانه بیرون می رود بالاخره یک آفتی دامن او را می گیرد . شوخی ندارد دوره اخر الزمان است .

گنج سوم : ( وَ طَلَبتُ الثِقلَ المیزان ) گنج سوم این است که فردای قیامت وقتی وارد صحرای محشر می شویم ، وقتی که اعمال خیر و شر ما را وزن می کنند اگر اعمال خوب ما بیشتر باشد ، خوب زهی سلامت . وای به حال کسی که اعمال بد او بیشتر باشد . لذا همه به دنبال این هستند کاری کنند که این کفه ی ترازو که مربوط به اعمال خوب است سنگین تر بشود . حالا چکار کنیم ؟ ( فَوَجَدتُهُ فی شَهادهِ أن لا إلهَ إلا الله و مُحَمَّدً رَسولُ الله صلی الله علیه و آله و سلم ) حضرت می فرماید : « شهادت به وحدانیت خداوند و نبوت پیامبر اکرم (ص) سبب می شود که فردای قیامت کم نیاوری .

گنج چهارم : ( وَطَلَبتُ سُرعَهِ فی الدُخولِ اِلی الجَنَّه ) یکی از خوبی های روز قیامت این است که یک روز بیشتر نیست . یکی از بدی هایش نیز این است که این یک روزِ قیامت پنجاه سال است . بعضی از مردم هستند که وقتی از قبر بیرون می آید خداوند دو تا بال به آنها می دهد و از قبر به سوی بهشت پرواز می کنند . اصلا قیامت را نمی بینند اما بعضی هم هستند که سال ها می گذرد تا نوبت آنها بشود و به حسابشان رسیدگی شود . لذا روز قیامت روز بسیار سختی است . چکار کنیم که انسان این مراحل را پشت سر بگذراند و سختی های قیامت را نبیند و سریع وارد بهشت شود . ( فَوَجَدتُها فی العَمَلِ لِله و تعالی ) امام صادق علیه السلام می فرماید : « هر عملی انجام می دهی برای خدا باشد . » علت طول کشیدن کار انسان در صحرای محشر این است که کار هایش برای غیر خدا بوده است و باید انجا بایستد و جواب بدهد که چرا مسجد رفتی ؟ چرا روضه رفتی ؟ چرا روضه گرفتی و خمس و زکات دادی ؟ اگر یکی از این کار ها برای غیر خدا باشد در صحرای محشر باید پاسخ بدهی . ولی اگر تمام این اعمال ولو خوردن آب و خوردن چایی که آسانترین کارهاست برای خدا باشد ، به شما گفته می شود چون همه اعمالت برای خدا بوده است در صحرای محشر معطل نخواهی شد .

البته خوبی دیگری که عمل برای خداوند دارد این است که انسان نمی تواند عمل گناه و خلاف شرع انجام دهد ، زیرا چنین کاری را اساسا نمیتوان برای رضایت خدا انجام داد .

گنج پنجم : ( طَلَبتُ حُبُّ المَوت ) بسیاری از مردم از مرگ می ترسند . چه کار کنیم که مرگ را دوست داشته باشیم . نه تنها از آن نترسیم بلکه ان را دوست داشته باشیم . امام صادق علیه السلام می فرماید : « فَوَجَدتُهُ فی تَقدیمِ المالِ لِوَجه الله ) پولت را در راه خدا کرج کن . به امیر المؤمنین علیه السلام گفتند ، چرا مردم از مرگ می ترسند ؟ علت آن چیست ؟ فرمودند : « اینها دنیای خود را آباد کردند و برای آباد کردن دنیا ، اخرت خود را خراب کرده اند . مسلماً می ترسند که از یک جای آباد به یک جای خراب بروند . اما اگر کار بر عکس باشد ، و لو دنیایش را خراب و اخرتش را آباد کرده باشد آن قدر اشتیاق به مرگ دارد مانند اصحاب امام حسین علیه السلام که روز عاشورا از هم سبقت می گرفتند . علت آن این است که شب گذشته یعنی شب عاشورا ، امام حسین علیه السلام مقام آنها را در بهشت به انها نشان داده بود . اینها دیگر سر از پا نمی شناختند . اگر می خواهی مردن را دوست داشته باشی اموالت را در راه خدا بده و آخرت خود را آباد کن .

ادامه نوشته در پست های بعدی ان شاء الله ارسال خواهد شد ...